Jen si zkuste představit situaci, kdybyste se najednou ocitli bez možnosti internetového připojení. Svírá vás z této myšlenky úzkost, pociťujete paniku a stres? Jen pomyšlení na to, že byste byli offline vám dělá mdlo. V tom případě je to jasné – jste závislí na internetu! Přitom víte, kolik času zabijete brouzdáním na webových stránkách a projížděním sociálních profilů? Dle vědců tvoří čas strávený na internetu až čtvrtinu našeho života. Dospělí stráví v průměru na sociálních sítích a internetu téměř 6 hodin denně a děti dokonce až 7 hodin!
Přitom tento drahocenný čas, který trávíte na internetu a sociálních sítích jste mohli věnovat svým dětem, rodině a přátelům. Jen se rozhlédněte kolem sebe, ať už cestou do školy nebo do práce, více jak polovina lidí kouká do svých mobilních telefonů a ani nevnímají okolí. Bez internetu bychom byli jako bez ruky. Kdykoliv potřebujeme něco zjistit nebo vyhledat, ihned využíváme internetové sítě na výpomoc.
Pro některé z nás je život bez internetu úplně nepředstavitelný, lidé jsou s ním svázaní tělem i duší a potřebují ho mít stále k dispozici.
Jeden nejmenovaný student na sobě vyzkoušel následující pokus – jaké to je, být 10 dní offline – prostě úplně bez internetu.
Student v tomto experimentu popisuje, jak ho první den svírala úzkost z pomyšlení, že nemůže zapnout mobilní data a zjistit co se momentálně odehrává ve světě. Nedokáže se oprostit od sledování mobilu, cítí se být podrážděný a nesvůj.
Druhý den jsou jeho pocity vesměs podobné. Student hypnotizuje i nadále svůj mobilní telefon a čeká, zda se už konečně neozve typický zvuk pro online stav, ale nedočká se. Třetí den udělá student malý pokrok a to ten, že položí mobilní telefon na poličku (už ho nedrží v ruce a ani ho nehypnotizuje). Ovšem udává, že jeho vnitřní pocity jsou stále stejné – podráždění, nervozita, napětí a úzkost. Další dny student využívá ke smysluplnějšímu trávení volného času – zašel si zacvičit, uspořádal s kamarády čajový dýchánek nebo vyluštil pár křížovek. Devátý den experimentu zjišťuje, že mu přece jen chybí ta nevědomost, co se kolem něj děje a zapíná si internet. Závěrem dodává, že mu tento pokus potvrdil podezření, že byl na internetu závislý. Student slibuje, že bude nyní trávit více času s kamarády osobně místo online světa a že se bude více věnovat sobě samému, místo pročítání a zkoumání fotek ostatních na sociálních sítích jako tomu bylo dosud.
Vyzkoušejte si tento offline pokus také a zjistěte, jak moc jste na internetu závislí. Někteří lidé, tento pokus vzdali již po 20 minutách.