Nenechte si zkazit náladu tím, že letošní rok se díky zdražování a inflaci letos pravděpodobně nedostanete k moři. Proč nezůstat u nás? Za daleko méně peněz a přitom si užít dovolenou aktivně a zajímavě. Myslím, že i tuzemská dovolená může být plnohodnotnou oné u moře, jen se nebudete koupat ve slané vodě.
Co Česká republika nabízí. Stoprocentně uspokojí lidi, co od dovolené očekávají hlavně sport. Naše země je protkána sítí cyklostezek, které vedou pohodovými terény, ale také náročnými horskými partiemi.
Mezi sportovce se řadí i turisté. Pro ně samozřejmě platí to, co pro cyklisty. Uvědomte si, že v České republice je nejhustší síť turistických tras, dnes již klasického značení. Červená, modrá, zelená a žlutá značka jsou často doplněny lokálním značením, které vás provede místně upravovanými naučnými stezkami po zajímavostech, které nejsou zrovna v Top desítce zajímavých míst země.
Velmi zajímavou novinkou je vznik takzvaných poutních tras. Jde o vytýčené trasy po místech, která mají význam pro historii České republiky. Nejde ale vždy jen o církevní objekty. Trasy spojují místa spojená s legendami, kulturní památky, či přírodní zajímavosti. Jako příklad lze uvést Poutní trasu Velký Blaník – hora Říp. Dá se pěšky zvládnout za zhruba týden.
A co vodáci? Už jste sjížděli například Vltavu, Ohři, Sázavu či Lužnici? Že ne, nic vám nebrání. U každého, pro vodáky významného toku existuje mnoho různých půjčoven vybavení. Půjčíte si vše, co budete potřebovat. Od lodě, pádel záchranných vest, přileb až po lodní vaky a nádoby.
Na své si u nás přijdou, trochu překvapivě, i horolezci. Nemám na mysli pískovcové skalní věže v Adršpachu, Českém ráji, nebo v Labském údolí. V každém kraji je několik oblastí, které jsou pro horolezce zajímavé. Mají sice název Cvičné skály, ale věřte, že si na nich užijete výstupy všech obtížností. Skály se navíc liší geologickým materiálem, takže si i vyžádají jinou techniku lezení.
Možností je u nás spousta. A to jsem ještě neuvedl řadu památek, hradů, zámku či zřícenin.